Бортники і бортництво

 

"Бортники і бортництво" - інформаційний проект для бджолярів

Бджільництво в усьому світі має важливе значення як ефективний засіб підвищення урожайності та поліпшення якості фруктів, овочів, бобових, трав, технічних та інших культур. У зв’язку з цим, воно має розглядатись як значний екологічний та економічний чинник сільськогосподарського виробництва, а тому заслуговує на увагу при вивченні агроекології. Однак сучасні методи промислового виробницва продуктів росслинництва та агрохімічна обробка рослин несуть загрозу популяції диких та свійських бджіл, що шкодить біологічному різноманіттю природи України.
Наш інформаційний проект "Бортники і бортництво" має на меті створити інформацій простір для бджолярів, щоб допомогти розвитку галузі та забезпечити всіх її учасників докладною і актуальною інформацією.

Хто такі бортники і чим вони займаються?

Бортник - так в минулому називали людину, що займається бортьовим (лісовим) бджільництвом. Бортники мітили знайдені дерева з бджолами і вважали ці дупла (борті) своєю власністю. Щоб бджоли не загинули, бортники залишали їм на зиму частину меду. Дерево з борту називалося бортьовим, а ділянки лісу з бортьовими деревами - «бортьовими угіддями». З вирубкою лісів виникла загроза цьому промислу. Тоді бортники стали випилювати дупла з бджолами з дерев і встановлювати їх ближче до свого дому на спеціально розчищених від лісу ділянках (просіках), які пізніше стали називатися пасіками.

Історична довідка

У всі часи основою торгівлі слов'ян були віск і мед. Причому віск коштував дорожче меду в 15 разів. Мед же був єдиним солодким продуктом (цукор з буряка навчилися робити лише в XIX столітті). Крім страв, мед використовували для приготування хмільних напоїв, морсів, квасів і т. Д. Тому іноді бортництвом часто займалися цілі поселення.

Сучасне бджільництво

В сучасній Україні класичне бортництво залишилося як вид традиційного промислу. Його осередки існують у деяких селах північних районів Житомирської та Рівненської областей. Широке розповсюдження на всій території України має промислове бджільництво та приватні бджолярі. Бджолярі - це працівники сільського господарства, зайняті для роботи з різними видами бджіл, які виробляють мед для місцевого, національного та міжнародного ринків. Бджолярі працюють не тільки на великих промислових фермах. Деякі з них є середніми незалежними підприємствами, які виробляють продукцію для місцевого ринку. Інші - любителі виробництва невеликої кількості меду для особистого використання. Бджолярі, як правило, ведуть облік, відстежують стан своїх бджіл, проводять технічне обслуговування вуликів та збирають мед й інші продукти. У будь якому випадку пасічники мають певну форму освіти, щоб забезпечити прихильність до біорізноманіття, збереження екології, добробуту та чисельності бджіл.

Чим займається бджоляр?

Бджоляр - вид сільськогосподарського працівника, який займається вирощуванням, розмноженням та виробництвом бджіл. Сьогодні бджоли - це вид комерційного скотарства, яке виробляє матеріали для ринку, включаючи мед, віск та маточне молочко (цінна дієтична добавка). Робота бджоляра полягає в тому, щоб їх вулики залишалися здоровими та продуктивними, а для комерційного виробництва - прибутковими. Деякі тримають бджіл для програм запилення в районах, де не вистачає диких бджіл та інших запилювачів. Адже запилення є життєво важливим для екології в екологічно чутливих районах. Бджільництво також важливо для здоров'я довкілля та біорізноманіття.
З огляду на екологічні труднощі, такі як паразитичний кліщ варроа, синдром руйнування колонії та інші проблеми, деякі пасічники працюють виключно над дослідженнями, як свого роду зоологи. Вони відстежують та реєструють діяльність та кількість бджіл, і не обов’язково збирають мед, а регулярно переміщатимуть вулики для запису результатів з різних типів рельєфу ландшафту. Адже розуміння впливу змін клімату та навколишнього середовища на бджіл, є життєво важливим для всієї галузі.

Підписуйтесь на наші новини та будьте в курсі всіх подій в галузі бджільництва України та світу.

Торговий майданчик - БАРТНИК
Маркетплейс
Тут ви можете придбати мед та приладдя для бджолярства від наших партнерів.

Останні огляди

Реклама

Розділи

  • Аналітика
  • Статті
  • Новини